ایکس بادی یک تکنولوژی ورزشی است که  از سیستم EMS (مخفف کلمه Electric Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلات) استفاده می کند. در این روش با فرستادن پالس های الکتریکی مستقیم به عضلات سرعت عضله سازی تا 5 برابر و سرعت چربی سوزی تا 3 برابر افزایش پیدا خواهد کرد. در هر تمرین 20 دقیقه ای با این تکنولوژی بین 500 تا 700 کالری انرژی مصرف می شود که با 2 بار تمرین کردن در هفته نیاز ورزشی شما برطرف می گردد. دستگاه XBody در حوزه EMS کل بدن به جهت نوآوری، عملکرد، آموزش، به روز رسانی و ارائه خدمات پیشرو است. علاوه بر طراحی آن با ویژگی های صفحه لمسی و اطلاعات ردیابی بی نظیر از طریق سیستم آنلاین، این دستگاه جایزه های متعدد طراحی از جمله جایزه 2014 FIBO را برای طراحی بی نظیر و عملکرد بی وقفه اش به خود اختصاص داد.

از مزایای ایکس بادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دو بار تمرین 20 دقيقه ای در هفته معادل 6 ساعت تمرینات رایج در باشگاه
  • سوزاندن بیش از 2500 کالری در هر جلسه (نزدیک به700 کالری در حین تمرین و حدود 1800 کالری طی 48 ساعت ریکاوری عضلات بعد از آن)
  • فشار کم و عدم نیاز به وزنه های سنگین
  • قابل استفاده برای افرادی که دارای آسیب دیدگی هستند
  • عدم محدودیت وزن و سایز برای افراد بالای 18 سال
  • افزایش بیش از 20٪ قدرت و بیش از50٪ استقامت طی 8 هفته

برای تجربه تمرین با ایکس بادی می بایست از جلیقه های مخصوص این ورزش استفاده نمایید.جلیقه هایی که در کنار دستگاه استفاده می شوند انعطاف پذیری و عملکرد بالایی دارند، به طور کلی الکترودها، کابل ها، لباس زیر و جلیقه به صورت مجزا و منحصر به فرد عمل می کنند. XBody تنها جلیقه تمرینی EMS کل بدن است که دارای پدهای شانه برای تمرین عضله دلتا می باشد.
XBody همچنین با فراهم آوردن یک موسسه آموزشی EMS متعلق به صاحبان XBody، امکان دسترسی به روش های جامع و عمیق آموزش را فراهم کرده که به تمرین کنندگان اجازه می دهد بیشترین نتیجه را از تکنولوژی پیشرفته بگیرند.

XBody – تمرین کل بدن
تمریناتی که با تحریک الکتریکی عضلات (EMS) انجام می شود باعث فعال شدن تمام گروه های عضلانی اصلی در بدن در طول جلسه تمرینی شده و طی 20 دقیقه تمرینات قدرتی با XBody، انقباض عضلانی تقریبا 150 برابر بیشتر از انقباض عضلانی در تمرینات سنتی می باشد که این برابر است با حدود 39000 انقباض عضلانی در هر جلسه تمرین قدرتی. یک تمرین معمولی 20 دقیقه ای XBody کل بدن معادل یک تمرین سنتی 90 دقیقه ای (شامل تمرینات قدرتی، هوازی و توانبخشی) است.

XBody – اتصال ذهن و عضله
بر خلاف تمرینات باشگاهی و یا همان سنتی که در آن یک اتصال آگاهانه برای هدفمند کردن و جذب عضلات مورد نیاز در طول یک حرکت خاص نیاز است، XBody بدون مصالحه، پیام الکتریکی (پتانسیل عمل) را که به طور طبیعی توسط مغز از طریق سیستم عصبی مرکزی (CNS) به عضله منتقل می شود را کپی می کند. در تمرینات سنتی به طور معمول 6 تا 8 هفته زمان می برد تا این مسیرهای عصبی ایجاد و گسترش پیدا کنند، اما با XBody در همان جلسه اول این امر اتفاق می افتد. در تمرینات سنتی معمولا حدود 40٪ از عضلات هنگام اجرای یک حرکت درگیر می شوند در حالیکه در تمرینات XBody این مقدار بیش از 90٪ می باشد.
در مجموع، تمرینات XBody موجب افزایش تقاضای انرژی در بدن و در نتیجه سوختن کالری می گردد.

XBody – فیبر عضلانی
با تمرین XBody، میزان کلی فعال سازی فیبرهای عضلانی بسیار گسترده تر از تمرینات معمولی است که موجب جذب قابل توجهی از فیبرهای عضلانی قوی تر (Type II) شده و در نتیجه این امر باعث رشد قابل توجهی از بافت های عضلانی و افزایش میزان متابولیسم می شود.
این توانمندی XBody توجه جامعه ورزشی، ورزشکاران و قهرمانان مشهور جهان را به خود جلب نموده و باعث گرایش آنها به انجام تمرینات XBody در کنار تمرینات معمول خود به منظور ارتقای عملکردشان گردیده است.

نحوه سوزاندن کالری

دو نوع تمرین XBody وجود دارد که هر دو می توانند با مکانیسم های مختلف به کاهش وزن و چربی کمک کنند:

1. یک نوع “تمرینات قدرتی” است که در آن کاهش وزن با ایجاد توده عضلانی بدون چربی به دست می آید. در طول تمرین با XBody و تا 48 ساعت بعد از آن فعالیت و متابولیسم بدن در حال افزایش است. با توجه به افزایش حجم توده عضلانی و همراه با رژیم غذایی سالم، متابولیسم افزایش می یابد و کاهش وزن و چربی می تواند به طور معقول و دائمی صورت پذیرد.

2. نوع دیگر تمرین با XBody “هوازی” می باشد که باعث افزایش چربی سوزی، گردش خون و هضم می گردد. تمرینات پویا و هوازی که در جلسات تمرینی انجام می شود یک روش قدرتمند برای سوزاندن چربی و کاهش وزن است.

کافی است تنها 4 جلسه ترکیب دو تمرین فوق را انجام دهید تا نتایج قابل قبول آن را مشاهده نمایید!

سوالات متداول در مورد ایکس بادی XBODY

1 – مزایای ایکس بادی چیست؟
ایکس بادی در سالن های ورزشی، مراکز سلامتی و زیبایی و همچنین در ورزش های رقابتی، توانبخشی و پزشکی امکان پذیر است. ورزشکاران برجسته و حرفه ای نیز علاوه بر تمرینات روزمره به منظور بهبود قدرت و سرعت خود از ایکس بادی استفاده می کنند. درمانگران جسمی از ایکس بادی برای تقویت ماهیچه های اطراف مفاصل و تمرینات هدفمند استفاده می نمایند. مربیان شخصی، ورزشگاه ها و مراکز زیبایی بر روی جنبه های تناسب اندام و زیبایی از جمله “شکل دادن بدن از طریق تشکیل عضلات و کاتابولیسم چربی، تحریک متابولیسم و محکم کردن بافت همبند” تمرکز می کنند.

2 – آیا می توانم ایکس بادی را درازمدت انجام دهم؟
بله، شما می توانید طولانی مدت و به طور مرتب با آموزش معمول تمرین کنید. قدرت عضلات تنها با تمرینات منظم حفظ می شود. اگر مدت زمان طولانی تمرین نکنید، عضلات به وضعیت اولیه کاهش می یابد. درست مثل تمرینات قدرتی در روش های سنتی.

3 – چرا ایکس بادی بسیار موثرتر و حتی بهتر از روش تمرینات سنتی است؟
هنگام تمرین با ایکس بادی بیش از 90٪ عضلات به طور همزمان در طول هر انقباض در یک جلسه ی 20 دقیقه ای فعال می شوند در حالی که در روش سنتی این اتفاق پس از سه جلسه یک ساعته به وقوع خواهد پیوست، این در حالیست که هیچگونه آسیبی به مفاصل وارد نمی شود. بنابراين در این روش بسيار سريعتر و موثرتر از روش سنتی به نتیجه خواهید رسید.

4 – آیا تحریک جریان خطرناک است؟
خیر، تمرین با فرکانس تعریف شده در دستگاه ایکس بادی خطرناک نیست. چرا؟ عضلات ما به طور مداوم کار می کنند و در طول این فرایند پالس های الکتریکی کوچک ذاتی هر حرکت را آغاز می کنند. در طول تمرین با تحریک جریان این پالس به وضوح توسط پالس اضافی از خارج تقویت می شود. بنابراین این پالس ها برای بدن بیگانه نیستند.

5 – آیا نیازمندی های خاصی لازم است تا بتوانم از ایکس بادی استفاده کنم؟
شما به هیچ وجه نیاز خاصی ندارید. هر فرد سالم می تواند از ایکس بادی استفاده موثر داشته باشد. فقط در موارد بیماری های خاص تمرین ایکس بادی مجاز نیست. تمام موارد منع کننده قبل از شروع آموزش طی یک مکالمه با شما بررسی خواهد شد.

6 – با ایکس بادی چقدر از زمانم را می توانم ذخیره کنم؟
مهمترین جنبه ایکس بادی ، صرفه جویی در زمان است. بهبود کارایی که در 180 دقیقه تمرین عادی به سختی قابل دست یافتن است در این روش تنها در۲۰ دقیقه امکان پذیر است. بطور خلاصه می توان گفت ایکس بادی روشی است با بازدهی بسیار بالا برای کل بدن در مدت زمان 20 دقیقه در هفته که این زمان برای احساس موفقیت در طی چند هفته کافی است.

7 – ایکس بادی چه مزایایی دارد؟
زمانی که عضله ها کار می کنند تراکم داخلی به شدت تحریک می شود و جریان خون افزایش یافته که این امر باعث اثر مثبت بر روی پوست و افزایش هماهنگی بدن شده و همچنین سلولیت به طور موثری کاهش می یابد به طوری که پس از تمرین شما احساس آرامش و شادابی خواهید کرد. ایکس بادی همچنین عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد و شما احساس سلامت و انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت و دیرتر احساس خستگی خواهید کرد. به طور خلاصه، در مقایسه با روش های تمرینی سنتی، ایکس بادی مزایای تمرین شدید را در زمان بسیار کم به شما ارائه می دهد.

8  – آیا می توانم با ایکس بادی وزن کم کنم؟
بله، در مرحله اولیه تمرین شما کم شدن سایزتان را کاملا احساس خواهید کرد و در مرحله دوم چربی های انباشته مورد حمله قرار می گیرند. همچنین شما به دلیل افزایش فعالیت عضلات روزانه کالری بیشتری خواهید سوزاند، یعنی مصرف انرژی افزایش می یابد. بنابراین هدف های تمرینی تقویت می شوند و علاوه بر کاهش حجم، وزن شما نیز کاهش خواهد یافت. ایکس بادی یک متد ایده آل برای تغییر رژیم غذایی است تا به طور موثر کاهش وزن و چربی را تجربه کنید.

9 – چه زمانی می توانم نتیجه را ببینم؟
شما بعد از اولین جلسه تمرین تغییراتی را احساس خواهید کرد. موفقیت قابل مشاهده مانند وضعیت بهتر، معمولا در چند جلسه تمرین تنظیم می گردد. از بین رفتن چربی ها، افزایش قدرت و بهبود ظاهر پوست، در طول چهار یا شش هفته قابل مشاهده و اندازه گیری است. لازم به ذکر است که شرایط فیزیکی در شروع تمرینات و همچنین نوع تغذیه در نتیجه گیری سریع تاثیر بسزایی دارد. ما یک یا دو جلسه تمرین 20 دقیقه ای در هفته را توصیه می کنیم.

10 – آیا ایکس بادی افراد تنبل را به ورزش کردن راغب می کند؟
بله، ایکس بادی دقیقا این گروه از افراد که سال ها به دلایل مختلف از جمله کمبود وقت، دیر نتیجه گرفتن در روش های تمرینی دیگر و غیره ورزش نکرده اند را مجبور می کند دوباره تمرین کنند. بنابراین شروع خوبی برای ترکیب ورزش و ایجاد انگیزه در زندگی روزمره است. شما می توانید بدنتان را بهتر بشناسید و لذت بردن از فعالیت بدنی که چطور و چه زمانی عضله ها منقبض می شوند را احساس کنید.

11 – آیا رشد سریع عضله با ایکس بادی امکان پذیر است؟
بله، شما می توانید حداکثر موفقیت را با این روش به دست آورید که این امر در چنین زمان کوتاهی در روش سنتی امکان پذیر نیست، زیرا در تمرین با ایکس بادی بسیاری از گروه های عضلانی به طور هم زمان مورد استفاده قرار می گیرند و فشار روی مفاصل کاملا از بین می رود و رشد عضلات سریع تر خواهد بود.

12 – آیا جریان الکتریکی در این روش عوارض جانبی دارد؟
خیر، طبق بررسی های رسمی و علمی هیچ عارضه جانبی منفی برای انسانهای سالم وجود ندارد. برعکس، بسیاری موارد مثبت وجود دارد. لازم به ذکر است درمان از طریق جریان الکتریکی نیز از بخش های شناخته شده تکنیک های کلاسیک فیزیوتراپی از دهه 1950 است.

13 – آیا این جریان الکتریکی ممکن است به قلب من آسیب برساند؟
خیر، فرکانس تعریف شده در دستگاه منحصرا عضلات اسکلتی رشته ای را فعال می کند و دیگر اعضاء از جمله قلب در دسترس این جریان ها نیستند.